• Quad Z Serisi Z-1 Raf Tipi Hoparlör

Quad Z Serisi Z-1 Raf Tipi Hoparlör

Ürün Bilgisi (Ürün Kodu: 930591)

Quad Z-1 Hoparlör

Quad Z-1 Hoparlör

Z serisi

Quad yeni amiral gemisi ribbon "şerit" sürücülü hoparlör serisi olan Z serisini gururla sunar.  Ribbon tweeter tasarımına özel bir sandviç formu kullanan yeni bir yaklaşım sayesinde Quad mühendisleri bir yandan olağanüstü derecede sağlam ve yüksek güçlü bir hoparlör tasarlarken bir yandan da konvansiyonel ribbon sürücülü hoparlörlere özgü ses hassasiyetini de korumayı başardılar.  Z serisi’nin son derece estetik kıvrimlara sahip piano cilalı kasaları siyah, beyaz ve gül ağacı renk seçenekleriyle satışa sunuluyor.

Yolun Başlangıcı

Her şey 1949’un mono döneminde Quad’ın Corner Ribbon serisi ilk hoparlörünü piyasaya sürmesiyle başladı.  Bu seri bir prestij ürünü olmanın yanısıra özel bir şey sunuyordu: üst-orta ile tiz ses aralığında büyük ve hassas bir şerit sürücüden elde edilen  olağanüstü net ve detaylı  ses performansı.

Orijinal Corner Ribbon hoparlörlerin sunduğu ses doğallığı ve yüksek sadakat, günün hi-fi basını tarafından hevesle desteklenmişti.  Şimdi soru Quad mühendislerinin bu performansı günümüzde tekrarlayabilecekler mi, hatta bunun üstüne çıkabilecekler mi?  Yanıt tabii ki evet. 

Geçmiş ve Bugün

Quad  Corner Ribbon o günkü rakipleriyle karşılaştırılamayacak bir hoparlördü.  Bunun gerçekleşmesini sağlayan Quad’ın “Orijinal Sese Sadakat Yaklaşımı” prensibi bu günkü ürün geliştirme çalışmalarına da ışık tutuyor. 

Ticari olarak piyasaya sunulan ilk hoparlörümüz olan Corner Ribbon tam anlamıyla mükemmel değildi –nispeten düşük bir güce sahipti ve ribbon ünitesi de kırılgandı.  Bilindiği gibi Quad’ın kurucusu Peter Walker daha sonra çağımızın en ikonik hoparlörü kabul edilen, dünyanın ilk tam alanlı, it-çek elektrostatik hoparlörünü geliştirmiştir.

Bu yüzden, günümüzün yüksek güçlü amfilerine uyum sağlarken aynı zamanda da orijinal Corner Ribbon hoparlörlerin anısına da sadık kalacak bir şerit ünitesi tasarlamak kolay bir iş değildi.  Z serisi bunu önceki tasarımlardan çok daha sağlam bir kompozit şerit sandviç altyapısı kullanarak ve bu şeridi de yüksek hassasiyet sağlayan olağanüstü güçlü bir manyetik alana yerleştirerek başarıyor.

Tasarım

Yüksek Estetiğe Sahip Kasalar

Z serisinin kasalarının web sitemizdeki ya da broşürlerimizdeki fotoğraflarına bakmak bile gerekenden fazlasını gösterecektir.

Siyah, beyaz ya da gül ağacı renklerinde satışa sunulan ustalıkla kaplanmış piyano cilalı, tek parça kıvrımlı yapılarıyla Z serisi hoparlörler her odanın odak noktası haline gelecektir.

Teknoloji

ribbon "Şerit" Tweeter

Ses sarmal “motorunun” diyaframa ayrıca bağlandığı konvansiyonel kubbeli  tiz ünitelerinin aksine, Z serisinde şerit hem diyafram hem de motor sistemi görevini görüyor.  Bunun sonucunda ortaya çıkan hassasiyet, pürüzsüzlük ve performans kombinasyonu müzik dinleme zevkinizi zirveye çıkarıyor.

ESL hoparlörümüzün eşsiz başarısından ilham almakla beraber, şerit sürücüler Quad’ın ünlü hassasiyet ve geniş alan kapsama özelliğini devam ettirecek şekilde, son derece hafif ve ince tasarıma sahipler.

Amiral gemisi serimizdeki daha büyük, 90x12mm şeritler daha da yüksek hassasiyete ve daha geniş bant aralığı sunarak daha kaliteli dinamik ve orta frekanslarla daha da pürüzsüz entegrasyon sağlıyor.

Teknoloji

Örgü Kevlar Woofer

Z serisi kule tipi hoparlörlerde şerit ünitesi nin eşleştiği yüksek kaliteli orta ses sürücüsü, benzersiz double roll surround sistemiyle uç seslerin kırılmasını önlüyor ve çok önemli olan vokal frekans aralığına geçirgenlik getiriyor.

Hem orta frekans hem de bas sürücüleri Quad’ın konik örgü kevlar geometrisine sahip, ve double-roll-surround sistemiyle birleşerek şerit tiz sürücüsünün sunduğu pürüzsüzlüğü ve netliği yakalıyorlar.

Geçirgen Teknoloji

Z serisinin bas ünitesi, Orijinal Corner Ribbon hoparlörlerle benzerlik gösteren bir akustik filtreli bas refleks sistemine sahip.  Bu ünite çift hazneli filtresi sayesinde konvansiyonel çıkışlı düşük kaliteli hoparlörlerde ortaya çıkan ses titremesini sönümlüyor.

Bu özellik sayesinde Z serisi hoparlörlerimiz bir senfoni orkestrasının en düşük frekanslarını bile doğal ve zorlamasız bir şekilde yüksek sadakatle yineleyerek, ikonik ESL hoparlörlerimizle özdeşleşen eşsiz ses kalitesini sunmaya devam ediyor.

Özellikler

Genel AçıklamaBookshelf (Raf Tipi)
Hoparlör YapısıBas Portlu
Hoparlör Tipi2-Yollu
Bas Sürücü150mm Black Glass Fibre Cone
Tiz Sürücü90x12mm True Ribbon
AV KalkanıHayır
Hassasiyet (1W @ 1m)86db
Önerilen Amplifikatör Gücü40-150w
Güç Kullanımı (Tepe Değer)100w
Peak SPL102dB
Nominal Empedans
Min. Empedans4.6Ω
Frekans Tepkisi (+/- 3dB)56Hz - 20kHz
Bas Uzantısı (-6dB)48Hz
Crossover Frekansı3.4KHz
Kabin Hacmi (Litre)10L
Ölçüler383 x 219 x 283
Ağırlık6.5kg
RenkPiano Black / Piano Rosewood

Ürün Yorumları