• IFI Retro LS3.5 Hoparlör

IFI Retro LS3.5 Hoparlör

Ürün Bilgisi (Ürün Kodu: 822563)

IFI Retro Ls3/5a Hoparlör

iFi Audio Retro LS3/5A Hoparlör

LS3.5 piyasaya çıkışından yarım yüzyıl sonra hala aranan ve saygı duyulan klasik BBS LS3/5A’nın iFi tarafından geliştirilen 3.0 sürümü.  iFi bu efsanevi tasarımın en temel prensiplerine inerek LS3.5’i 21. Yüzyıl için en baştan tasarladı.  Sürücülerin tasarlanmasından (OEM kullanılmadı) kabin bağlantı noktalarına kadar piyasadaki mevcut komponentlerden yetersiz bulduklarımızı kendimiz imal ettik.  Bu iFi tarafından detaylara gösterilen özenin ölçütüdür.

Bir çok açıdan Retro LS3.5 BBC LS3/5A’nın en üstün özelliklerine bir miktar La Petite eklenerek oluşturulmuş bir sentezdir diyebiliriz.  İki sistemin de zayıf noktalarını en yeni teknolojileri kullanarak ortadan kaldırarak mükemmelleştirdik.
 

İpek pürüzsüz bir maddedir.  O zaman neden sıfırdan bir tweeter tasarlayıp merkezinde de ipek kullanılmasın?   iFi 28 mm tweeter hunili olarak tasarlandı ve neodymium mıknatıs kullanılarak üretildi.  Tweeter teknolojisinin en uç noktasında olmasıyla tam anlamıyla bir 21. Yüzyıl ürünü.  İpek kubbesi çalışma aralığının tepe noktasında (metal kubbelerde rastlanılan) rezonansı ortadan kaldırdığı gibi ses bandında mükemmel dinamizm sunuyor.  Küçük neodymium mıknatıs yapısı iç rezonansları duyum alanının dışına taşır.  Hunili yapısı ile geniş bant sürücü ile mükemmel uyum sağlayarak dev bir ses alanı oluşturuyor.

LS3.5’te tweeter duyma aralığının sadece en tepe noktasında görev yapıyor.  En alçak bas sesler hariç, tüm enstrümanların ana seslerini ve bütün formantları (enstrümanların ton oluşturan harmonik titreşimleri) kapsayan 59 Hz – 8 kHz aralığı, geniş bant sürücü tarafından, elektrik ya da mekanik atlama (geçiş) olmaksızın iletiliyor.

Böylece bu kritik aralıkta phase/impulse tepkimesinin zarar görmesi engellenmiş olur.  Tweeter için basit geçiş düzenlemesi (ilk düzenleme yaklaşık 10kHz  akustik geçiş) ve tweeter’ın geniş bant sürücüsü ile zamanlama sıralamasını yapan dalga kılavuzu da phase/impulse tepkimesini korumaya yardımcı olur.

Doğal bir ses için doğal malzemeler kullandık.  Sıkıştırılmış kağıttan konisiyle iFi’ın 115 mm geniş bant sürücüsü daha çok bir tam aralıklı sürücü gibi performans gösteriyor.Bir çok açıdan geniş bant sürücü hem mıknatıs olarak hem de çerçeve olarak oldukça geleneksel yapıda.  Preslenmiş çelik çerçeveler enerjiyi döküm olanlara göre çok daha hızlı sönümler.  Bu tasarım 1970’lere, hoparlör tasarımının “altın çağı’na” dayanır.  Modern sonlu elemanlar modeli ve modern malzemelerin kullanımı sürücüyü LS3/5A’da kullanılan KEF B-110 gibi klasik modellere göre bir çok alanda (özellikle verimlilik ve bant genişliği alanlarında) daha gelişmiş hale getirmiştir.

Geniş bant sürücüsü 8kHz’den sonra azalarak devreden çıkar ve (doğru yerleşimle) 59Hz’e kadar inebilir.

iFi LS3.5’in ahengi en baştan basit bir tasarım ögesiyle ortaya çıkar: tweeter ve sürücü mükemmel bir zamanlama ayarına sahiptir.  Basitçe, LS3.5’in kesidine bakıldığında tweeterın akustik merkeziyle sürücünün akustik merkezinin dikeyde tam olarak aynı hizada olduğu görülür.  Bu da her iki üniteden çıkan ses dalgalarının dinleyicinin kulağına aynı anda ulaşmasını sağlar.  Bunun gözardı edilmesi, bir çok hoparlörde yapılan basit bir dizayn hatasıdır, ancak iFi LS3.5’te dikkate alınmıştır.
 

Çok bölmeli ve akordlu Voigt kasa tasarımı

Bir kasanın içinde iki bölme oluşturduk.  Hoparlörün kasa yapısı çoklu yansıma prensibinin bir türevi olarak da görülebilir. Bu yapıda yüksek ses, iki daha küçük ve birbirinden farklı ses/boyut parçasına bölünerek, rezonans frekansları, sönümleme için kullandığımız açık gözenekli  Amino-plastik köpüğün optimum sönümlemeye sahip olduğu daha yüksek frekanslara akord edilir.

Müzik aletleri üretim sektöründen uyarlanan minimal sönümlemeli Akustik Aktif Akord  teknolojisi de rezonans frekanslarını daha üst seviyede sönümlemeye yardımcı olur – LS3.5’i bir müzik aleti olarak da görebilirsiniz.

Bambu bir cins ottur, dolayısıyla sürdürülebilir ve çevre dostu bir malzemedir.  Ahşaptan 2 kat hafif ve 3 kat sağlamdır.  Yukarıda bahsedilen Voigt tasarım ile “çelik sağlamlığında” bambu kasa, bölmeler sayesinde elde edilen ekstra takviye ve akustik akord birleşerek kasanın şaşırtıcı derecede düşük bir ses imzası olmasını sağlıyor.  Bu özelliğin can alıcı noktası, geniş bant için kullandığımız kağıt sürücünün, daha ağır ve yavaş bir plastik koni gibi kasanın içindeki rezonansı durdurmasının mümkün olmaması.

Sonuç olarak, hem çevresel hem de ses kalitesi ile ilgili sebeplerden hoparlör kasasında bambu kullanmanın mükemmel bir seçim olduğuna karar verdik.  LS3.5’in üretimi, standart MDF kasalara göre 5 kat daha pahalıya maloluyor.  Parmak uçlarıyla hafif bir tıklatma bile seste hiçbir bozulma yaratmadığını belli ediyor, ki bu daha ilk notada kolayca duyuluyor.
 

İç sönümlemeyi sağlamak için tüm dünyada en gelişmiş akustik malzemeleri araştırdık ve sonunda Açık Gözenekli Amino-plastik köpükte karar kıldık.  Bu malzemenin açık gözenekli yüzeyi ses dalgalarının yansımayarak malzemenin içine emilmesini garanti ediyor.  Ses enerjisini gözenek yapısı içerisinde kaybederek mükemmel ses sönümleme sağlıyor.

Yaptığımız testlerde elde ettiğimiz derin ve temiz bas sesleri ve neredeyse büyüleyici orta-aralık sesleri sağlayan malzemeyi kullanmamız yüksek fiyatına rağmen vaz geçilmez oldu.

Kullanacağımız kablo bağlantı ucunu seçerken, en saf bakır oranına sahip, temas yüzeyi en geniş, ve uzun vadeli keyif için altın kaplama bir bağlantı ucu bulmak için çalıştık.  Muz fişleri bile sıfırdan tasarladığımızdan emin olabilirsiniz.

Gümüş kaplanmış bakır hoparlör kabloları ve altın kaplanmış bakır bağlantı uçları ses kalitesinin benzersizliğine katkıda bulunarak LS3.5’in “büyük ağabeyleri” ile rahatlıkla boy ölçüşebilmesini sağlıyor.

RETRO LS3.5 Hoparlör  Teknik Özellikler

Frekans Cevabı:

60Hz – 20KHz

Sürücüler:

4.5″ (115mm) Geniş Frekanslı Kağıt Sürücü

 

1.1″ (28mm) İpek Kubbe Tiz Sürücü

Crossover:

10KHz Akustik Crossover

 

Geniş Frekanslı Sürücüde Elektriksel Crossover yok

 

Tiz Ünitesi İçin Yüksek Geçişli Filitre

Kabin Tasarımı:

Çıkış Portu

 

Yekpare Bambu Kabin

 

Aktif Akustik Düzenleme ( minimum sönümleme ile )

Ölçüler:

146 x 268 x 226mm (G x Y x D)

Ürün Yorumları