Akülü ve Şarjlı Vidalama Aletleri Modelleri

Kablosuz matkap ve akülü vidalamalar, bir evde bulunması gerekli olan cihazlardandır. Evde resim asmak, demonte aldıgınız mobilyalarınızın montajını gerçekleştirmekte kullanabilirsiniz. Bu aletleri değişik özelliklerde, örneğin farklı güçte, aksesuarlı yada aksesuarsız, farklı hız ayarlı, tek veya çoklu pil seçenekleri ile temin etmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki bilgiler ışığında seçimi kolaylaştırabilirsiniz.

Cihaz Gücü:

Bir akülü cihaz seçerken güç, hareket edebilme ve ağırlık gibi hususlara dikkat etmek gerekir.

Akülü cihazlar, yüksek hareket kabiliyeti ve bir çok özellik sunmaktadır. 4-8 volt aralığındaki cihazlar, birçok hafif hizmet için yeterlidir. Ancak 12-18 volt aralığındaki matkaplar çoğu ev sahibinin işini karşılayacaktır. Daha güçlü modeller, daha ağır işleri yapabilir, ancak daha fazla volt, daha büyük ve daha ağır bir pil olması anlamına gelmektedir. Akülü cihazların düzenli olarak şarj edilmesi gerekmektedir. Şarj etme sürecinde çalışmaya devam edebilmek için, ikinci bir pile sahip olmak avantaj sağlayacaktır. Pillerin kullanım sürelerini karşılaştırabilmek için, amper-saat tablolarına bakmalısınız. Ne kadar fazla amper-saat ve volt kapasitesi var ise, o kadar çok uzun çalışma süreniz var demektir. Fakat Pil şarj seviyesi, sürekli kullanım, çalıştığınız malzeme ve sıcaklık pilinizin kullanım süresini etkileyecektir.

Kablolu cihazlar yüksek güç, ve benzer özelliklere sahip kablosuz bir modeli göre daha hafif olabilmektedir. Amper değerleri kablolu matkapların gücünü göstermektedir. Sabit bir güç kaynağı ile daha fazla çalışma zamanı elde edebilirisiniz ve pili şarj etmek için durmanıza gerek kalmaz, fakat kablonun oluşu hareketliliğiniz sınırlayacaktır. Ayrıca çalışma alanınızın büyüklüğüne göre uzatma kablosuna da ihityaç duyacaksınız.

Pil Tipleri:

Genel olarak cihazlar, pil tipleri bakımından ikiye ayrılırlar. Nikel kadmiyum(NiCd ya da NiCaD) ve lityum iyon (Li-ion). Li-ion pilleri, aynı voltajdaki NiCd pillere göre, daha hafif ve küçüktür. Li-ion pilleri, iki kullanım arasında aylarca şarlı olarak kalabilir.

Daha fazla tork, daha yoğun ve sert yüzeyleri delmekte faydalı olacaktır. Eğer yüksek güce ihtiyacınız yoksa, daha hafif, ve daha kompakt bir makina düşünebilirsiniz.

Cihazın Şekli ve Rahatlığı:

Herhangi bir aracı kullanırken kendinizi rahat hissetmelisiniz. Bir makinayı ilk elinize aldığınızda iyi hissedebilirsiniz, fakat birkaç saat sonra ne hissetiğiniz önemli. Bitirmeniz ve yapmanız gereken işi düşünerek, ihityacınız olan gücü rahatve konforlu bir şekilde verebilecek cihazın büyüklüğünü, ağırlığını ve ergonomisini düşünmelisiniz.

Cihazın tasarımı nasıl rahat hissedeceğinizi etkilemektedir. İki ayrı dizayn vardır. T Kollu cihazlarda, tutma kısmı gövdenin orta kısmınna yakın yer alır. Bu tasarım daha iyi denge sağlar ve daha az bilek ağrısı oluşturur. Birçok kablolu matkap ise tabanca dizaynındadır, ve tutma kısmı en arkada yer almaktadır.